single

Oświetlenie stołu jadalnianego – propozycje nie do odrzucenia!

            Stół w jadalni aż się prosi, by go cudownie oświetlić. Wyeksponować mleczne szkło blatu lub drewnianą, charakterystyczną kompozycję, która zdobi jadalnianą przestrzeń. Podkreślić walory podawanych potraw wzmagając apetyt i sprawiając, że stworzony klimat zachęci do wspólnych biesiad. W jaki sposób oświetlić stół w jadalni, by wkomponować się w już zastosowaną aranżację i osiągnąć wspomniane efekty?

 

Tradycyjna lampa wisząca, ale w nowoczesnym wydaniu

 

            Najprostsze rozwiązanie to lampa wisząca. Tradycyjna, bo klasykę wśród oświetlenia kuchennego stanowią lampy zawieszane na suficie. Zanim jednak wybierzmy, ile będzie oferować punktów świetlnych, jaką konstrukcją i detalami przyciągnie uwagę, potrzeba rozważyć funkcje jadalni. Niby oczywiste? Teoretycznie tak, bo w końcu tutaj powinniśmy spożywać posiłki z bliskimi. Czy jednak robimy to codziennie, podczas śniadań, kolacji i obiadów spędzając czas z rodziną, czy może jadalniany stół służy od okazji? A może jest miejscem na przekąski, dekoracje, gdy szykuje się większa impreza?

 

            Stół w jadalni, który każdego spełnia swoje podstawowe funkcje i pozwala w miłej atmosferze spożywać posiłki, potrzebuje wyrazistej wiązki światła. Wyrazistej nie oznacza, by nie przyglądać się transparentności kloszy czy decydować o liczbie punktów świetlnych. W końcu światło nie może razić. Ma eksponować, podkreślać nastrój, zapewniać pełen komfort. By tak było, warto pokusić się o wybór którejś z konstrukcji oświetleniowych, jakie posiada sklep z lampami Lampy.it.

 

            Nad długim stołem sprawdzają się lampy o kilku punktach świetlnych, zapewniające równomierne oświetlenie całej przestrzeni. Jeśli stół ma długość minimum 1 metra, lampy takie można zawiesić na wysokości 60-90 cm nad blatem stołu. Przy takiej wysokości klosz to konieczność. Powinien być nieprzezroczysty i zamknięty, by nie razić w oczy.

 

            Lampa wisząca, choć tradycyjna ze względu na swoją konstrukcję, może wpisywać się z powodzeniem w najbardziej wymyślne, współczesne aranżacje. Osłonięty kabel, który kolorystycznie i zastosowanym materiałem tworzy jednolitą kompozycję, wraz z metalicznym połyskiem. Estetycznie, elegancko, a jednak bardzo nowocześnie.

 

Mała, prostokątna jadalnia i niewielki stół

 

            W malutkiej jadalni, gdzie stół jest w stanie zapewnić wygodę spożywania posiłków nie więcej niż 2-3 osób, wystarczy jeden punkt świetlny. Nierzadko jest nim oświetlenie główne stosowane na suficie. Sprawdza się płaski plafon, który równomiernie rozprasza wiązkę światła, tym samym zapewniając dobrze oświetloną całą jadalnię, ale nie zabiera tak ważnej przestrzeni.

 

Nad stołem, który nie może liczyć na dodatkowy sufitowy punkt świetlny, może być zbyt ciemno, a nawet nieprzyjemnie. Z tego względu warto znaleźć miejsce na okolicznym meblu, na przykład narożnej szafce kuchennej, na zwyczajną lampkę stołową, ale ze światłem skierowanym ku stołowi.

 

            Ciekawą alternatywą są lampy podłogowe z dwoma punktami świetlnymi. Jeden skierowany ku górze, dodatkowo optycznie podwyższający pomieszczenie i dający poczucie, że jadalnia jest bardziej przestronna, a drugi umiejscowiony na giętkim ramieniu, skierowany w stronę stołu.

 

Funkcjonalnie i estetycznie

            By światło w jadalni spełniało swoje funkcje, nie może oślepiać, razić i odbijać się od gładkich, błyszczących powierzchni. Poza tym jego estetyka nie powinna pozostawać w tyle, bo choć komfort jest bardzo ważny, to klimat i harmonijna aranżacja decydują o tym, jak czujemy się w jadalnianym wnętrzu.

 

Materiał zewnętrzny