single

Jak naprawić przeciekający taras lub balkon?

Każda osoba mieszkająca w domu pragnie posiadać własny balkon, a już z całą pewnością tak projektuje dom, żeby znajdował się w nim taras. To miejsce wypoczynku, gdzie można zrelaksować się w czasie wolnego popołudnia czy weekendu oraz zaprosić znajomych. Nawet osoby mieszkające w blokach zazwyczaj kupują mieszkania posiadające balkon - to namiastka własnego ogrodu, gdzie można ustawić kwiaty w doniczkach i wystawić leżaki w słoneczny dzień. Tarasy i balkony powinny zostać wykonane w solidny sposób - jednak nie zawsze sami mamy wpływ na to wykonanie. Co zrobić w sytuacji, gdy balkon lub taras przecieka? 

Przecieka - ale dlaczego?

Zarówno taras, jak i balkon powinien być miejscem, gdzie ładujemy akumulatory na kolejny tydzień w pracy, czy odpoczywamy po ciężkim dniu. Może być to jednak także miejsce, które sprawia mnóstwo kłopotów! Najczęściej chodzi o wadliwe wykonanie, do którego budowlańcy niezbyt się przykładali. Niekoniecznie jednak musi chodzić o błędy wykonawcze. Równie dobrze może być to kwestia złego doboru materiałów, a przede wszystkim wpływ pogody na solidność całej konstrukcji. Zarówno tarasy, jak i balkony są umieszczone na zewnątrz - muszą zatem mierzyć się z oddziaływaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Deszcze, niska i wysoka temperatura, duże nasłonecznienie, lód - wszystko to nie pozostaje bez wpływu na materiał, z którego dana przestrzeń została wykonana. Z czasem może zatem dojść do powstania odprysków na płytkach i fugach, pęknięć w okładzinie, czy też po prostu przecieków.

Naprawa pęknięć - krok po kroku

Prawidłowo wykonany taras czy balkon będą posiadały płytę konstrukcyjną umieszczoną niżej, niż podłoga w sąsiednim pomieszczeniu. Ma to za zadanie uniemożliwić przelewanie się przez próg ewentualnej wody w trakcie deszczu. Podłoga powinna być zresztą tak wyprofilowana, ażeby woda się nie zbierała, lecz odpływała do rynien. Spadek powinien być rzecz jasna lekki - tak, aby nie zagroził bezpieczeństwu użytkujących go osób. Musi być jednak ustawiony od ściany przylegającej w dół - dzięki temu woda będzie odpływać z tarasu, zamiast zbierać się pod drzwiami balkonowymi lub tarasowymi. Podobna naprawa od podstaw jest niezmiernie ważna - inaczej po pewnym czasie wszystko i tak znów zacznie przeciekać. Niektóre słabe, betonowe podłoża mają nawet tendencję do utrzymywania się w nienaruszonym stanie jedynie przez rok lud dwa - to bardzo mało! Lepiej więc wykonać konstrukcję solidnie - raz a na długi czas. Na podkładzie spadkowym powinna zostać umieszczona warstwa termoizolacyjna oraz warstwa przeciwwilgociowa.

balkon

Zaczynamy od paraizolacji z pap lub folii. Później nadchodzi czas na warstwę termoizolacji, złożonej ze styropianu. Na to znów warstwa izolacji, na przykład z wywiniętych na ścianę folii. Dopiero na tak przygotowanym podłożu układamy warstwę dociskową. Mówiąc o warstwie dociskowej, mowa o cemencie, który należy wylać na całej powierzchni balkonu lub tarasu, na grubość około 4 centymetrów. W tym momencie - gdy cement wyschnie - zabieramy się za wykonanie hydroizolacji podpłytkowej, która zapobiegnie powstaniu nowych pęknięć w przyszłości. Hydroizolacja sprawia, że wszystkie ewentualne rozszerzenia i kurczenia materiałów (co jest naturalne w naszym klimacie, gdzie panują mroźne zimy i upalne lata), nie będą powodowały powstania niechcianych szczelin. Sami musimy wiec stworzyć zabezpieczone szczeliny dylatacyjne - biegnące jedna nad drugą, w wylewce kształtującej spadek naszego tarasu/balkonu oraz w warstwie dociskowej.

Płytki ceramiczne - których układanie jest ostatnim etapem pracy - należy nanosić dopiero po upływie około 24 godzin od naniesienia ostatniej warstwy uszczelnienia. Musimy jednak pamiętać, że o wyborze odpowiednich płytek na taras nie może decydować jedynie ich wygląd zewnętrzny (choć to ważne, by pasowały do stylu, w jakim wybudowany został nasz dom), lecz również - a może przede wszystkim - ich właściwości. Płytki umieszczone są na zewnątrz, a zatem muszą być odporne na wszystkie czynniki atmosferyczne, z którymi się zetkną. Niech będą mrozoodporne, wodoodporne, nienasiąkliwe i odporne na ścieranie.

Końcowe prace

Pamiętajmy, że wybrane przez nas płytki ceramiczne muszą zostać przymocowane przy zaprawach o półpłynnej konsystencji. Wybierzmy taką zaprawę, która umożliwi uzyskanie szerokiego zakresu grubości warstwy klejącej (od 4 do 20 milimetrów). W ten sposób można też ewentualnie wyregulować spadek powierzchni - im dalej od ściany, w której znajdują się drzwi tarasowe, tym warstwa zaprawy powinna być cieńsza. Z wielką pieczołowitością wypełnijmy również spoiny pomiędzy płytkami. Użyjmy do tego elastycznej fugi cementowej - takiej, która przedłuży trwałość koloru oraz będzie odporna na wilgoć i ścieranie. Na koniec - dla większego bezpieczeństwa - najlepiej zabezpieczyć taras lub balkon środkiem impregnującym.